Książki

„Przegląd rynku wydawniczego” to autorskie zestawienie wybranych, nadchodzących w kolejnym miesiącu premier książkowych. Co wydawcy przygotowali dla nas w marcu? Przekonajcie się sami.

 

„Anioły istnieją naprawdę” Ptolemy Tompkins, Tyler Beddoes

Data premiery: 24 marca
Wydawnictwo: Samsara
Gatunek: ezoteryka

„Córka Stalina” Rosemary Sullivan

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: biografia

„Czarna rzeka” Tom Harper

Data premiery: 22 marca
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz” J.K. Rowling

Data premiery: 29 marca
Wydawnictwo: Media Rodzina
Gatunek: fantasy

„Hate list. Nienawiść” Jennifer Brown

Data premiery: 8 marca
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura młodzieżowa

„Inwigilacja” Remigiusz Mróz

Data premiery: 15 marca
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał / sensacja

„Listy do Pałacu” Jorge Díaz

Data premiery: 14 marca
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: powieść historyczna

„Małe kłamczuchy” Charlaine Harris

Data premiery: 30 marca
Wydawnictwo: Replika
Gatunek: kryminał / thriller

„Mitologia nordycka” Neil Gaiman

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: Mag
Gatunek: fantasy

„Opactwo stu grzechów” Marcello Simoni

Data premiery: 15 marca
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller historyczny

„Opowieści z Akademii Nocnych Łowców” Cassandra Clare i inni

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: Mag
Gatunek: fantasy

„Pragnienie” Jo Nesbo

Data premiery: 29 marca
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Gatunek: kryminał / thriller

„Siedem sióstr” Lucinda Riley

Data premiery: 15 marca
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: literatura obyczajowa

„Sopel” Paweł Kornew

Data premiery: 10 marca
Wydawnictwo: Fabryka słów
Gatunek: fantastyka

„Stąpając po cienkim lodzie” Camilla Grebe

Data premiery: 15 marca
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thrille

„Strażak” Joe Hill

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: horror

„Strażnicy światła” Abby Geni

Data premiery: 10 marca
Wydawnictwo: Kobiece
Gatunek: thriller

„Sześć grobów do Monachium” Mario Puzo

Data premiery: 24 marca
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: sensacja

„Wikingowie. Topory i sejmitary” Radosław Lewandowski

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: fantasy

„Zakazane życzenie” Jessica Khoury

Data premiery: 1 marca
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: fantasy / literatura młodzieżowa

„Zapach domów innych ludzi” Bonnie-Sue Hitchcock

Data premiery: marzec (data przybliżona)
Wydawnictwo: Jaguar
Gatunek: literatura młodzieżowaMOJE TYPY:

„Hate list. Nienawiść” Jennifer Brown

Wyobraź sobie, że życzysz komuś śmierci i twoje pragnienie się spełnia. W dodatku zabójcą jest człowiek, którego kochasz.

Nick, chłopak Valerie, zaczął strzelać do uczniów w szkolnej stołówce. Dziewczyna, chcąc go powstrzymać, uratowała życie koleżance. A jednak oskarżono ją o współudział, ponieważ to ona wpadła na pomysł stworzenia listy ludzi, których oboje nienawidzili. Listy, według której Nick przeprowadził egzekucję.

Teraz Valerie musi stawić czoło kolegom i wrócić do szkoły. Czy osoby przeznaczone do "odstrzału" kiedykolwiek jej wybaczą? I czy ona sama pogodzi się z rolą, jaką odegrała w masakrze? (opis wydawcy)

Powieść jest typowo przeznaczona dla młodzieży. Trochę już z tej młodzieży wyrosłam, ale nie straciłam sympatii do tej literatury – może w ten sposób się odmładzam? W każdym razie opis wzbudził moje zainteresowanie. Lubię, kiedy akcja rozgrywa się w szkole, poza tym widać, że fabuła tej książki nie będzie pozbawiona problemów. Podejrzewam motyw prześladowań ze strony rówieśników, czyli coś, o czym moim zdaniem powinno się głośno mówić. Nie spodziewam się, żeby ta lektura powaliła mnie na łopatki, ale jeśli styl okaże się dobry, a tematyka nie będzie płytka, to myślę, że się polubimy.


„Mitologia nordycka” Neil Gaiman

Wielkie nordyckie mity to jeden z korzeni, z których wyrasta nasza tradycja literacka - od Tolkiena, Alana Garnera i Rosemary Sutcliff po "Grę o tron" i komiksy Marvela. Stały się też inspiracją dla wielu obsypanych nagrodami bestsellerów Neila Gaimana. Teraz sam Gaiman sięga w odległą przeszłość, do oryginalnych źródeł tych opowieści, by przedstawić nam nowe, barwne i porywające wersje największych nordyckich historii. Dzięki niemu bogowie ożywają - pełni namiętności, złośliwi, wybuchowi, okrutni - a opowieść przenosi nas do ich świata - od zarania wszechrzeczy, aż po Ragnarök i zmierzch bogów. Barwne przygody Thora, Lokiego, Odyna czy Frei fascynują współczesnego czytelnika, a żywy, błyskotliwy język sprawia, że aż proszą się o to, by czytać je na głos przy ognisku w mroźną gwiaździstą noc. (opis wydawcy)

Mitologia jest fascynująca, choć przyznaję, że mam tylko ograniczoną wiedzę w zakresie tej najpopularniejszej, greckiej. To dlatego książka Neila Gaimana tak bardzo mnie zaintrygowała. Nie da się ukryć, że mity nordyckie stają się coraz częstszym źródłem inspiracji w literaturze czy w filmach, warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej. Myślę, że ten tytuł będzie zarówno rozrywką, jak i pożytkiem dla umysłu.


„Siedem sióstr” Lucinda Riley

Porywająca epicka opowieść o miłości i stracie – pierwsza z wyjątkowej serii siedmiu książek, osnutych wokół legendy o konstelacji Siedmiu Sióstr.

Na wieść o śmierci bajecznie bogatego i otoczonego aurą tajemniczości ojca Maia D'Aplièse i jej pięć sióstr, wszystkie adoptowane przez Pa Salta jako małe dziewczynki, spotykają się w domu, w którym spędzały dzieciństwo. „Atlantis” – to wspaniały zamek położony nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Każda z dziewcząt otrzymuje wskazówkę, która pozwoli jej odkryć istotę dziedzictwa otrzymanego w spadku po ukochanym ojcu. Maię tropy wiodą do zrujnowanej willi w Rio de  Janeiro, gdzie poznaje historię swojej przodkini z czasów Belle Époque, pełnej pasji Izabeli Bonifacio. Elementy zagadkowej układanki zaczynają powoli tworzyć całość. (opis wydawcy)

W tym przypadku po prostu wiem, że ta książka okaże się sukcesem. Skąd? Czytałam wcześniejsze powieści tej autorki i jestem nimi wprost oczarowana. Przy jednej zarwałam noc, przy innej prawie przegapiłam przystanek. Lucinda Riley dysponuje pięknym stylem, do tego umiejętnie buduje wielowątkową fabułę, w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Zero chaosu, zero przerysowania – zamiast tego odpowiedni klimat i historia, która wciąga. Nie mogę się już doczekać „Siedmiu sióstr”.


„Zakazane życzenie” Jessica Khoury

Trzy życzenia. Każde ma swoją cenę. Ile warta jest miłość?

Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia.

Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia.

Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie. Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory.

Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom. (opis wydawcy)

Kolejna pozycja z literatury młodzieżowej, jednak w tym wypadku urzekło mnie wykorzystanie znanej baśni. Przetwarzanie motywów ze znanych bajek to jeden z moich ulubionych zabiegów, zarówno w książkach, jak i w filmach czy serialach. Baśń o Aladynie może nigdy nie była moją ulubioną, jednak w opisie powieści Jessiki Khoury dostrzegam nowatorskie podejście, którego jestem bardzo ciekawa.


A Wy? Jakiej premiery w marcu wyczekujecie najbardziej? :)

 

Julia Deja

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.