Książki

Patryk Pleskot powraca z kolejną książką, w której ponownie obnaża słabe strony Polski Ludowej. „Przekręt. Najwięksi kanciarze PRL-u i III RP” oficjalnie trafił wczoraj do sprzedaży.

Książka przybliża sylwetki siedmiu PRL-owskich kanciarzy, którzy mimo swojej działalności stali się kimś w rodzaju celebrytów. Fałszerz pieniędzy, uwodziciel zaciągający kobiety do łóżka, żeby je później okraść czy słynny uzdrowiciel z „rękami, które leczą” – biografie tych i kilku innych osób opisał w swojej książce Pleskot. Zakłamani, a jednak kochani przez tłumy; niektórzy szczególnie dlatego, że udało im się wykiwać komunistyczny system. Łączyło ich przede wszystkim jedno, czyli „pragnienie sławy i pieniędzy. Wybicia się ponad przeciętną. Ale drogą na skróty i kosztem innych. Dosłownie – kosztem”.

Patryk Pleskot jest historykiem i politologiem. Czasy PRL to tylko część jego szerokich zainteresowań. Ma na swoim koncie wiele publikacji i książek, w tym wyróżnione Nagrodą Klio „Miasto śmierci. Pytania o morderstwa polityczne popełnione w Warszawie (1956-1989)” oraz „Kłopotliwa panna S. Postawy polityczne Zachodu wobec Solidarności na tle stosunków z PRL (1980-1989)”.

Źródło: znak.com.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.