Filmy

„Cloverfield” to niekwestionowanie jedna z najciekawszych serii na amerykańskim rynku kinematograficznym. Cykl stworzony przez J.J. Abramsa w założeniu ma się składać z bliżej niepowiązanych odsłon, z których każdy film osadzony zostanie w innej konwencji i gatunku. Wszystko wskazuje na to, że niedawno ogłoszony przez studio Paramount dramat wojenny, rozgrywający się w czasach II Wojny Światowej, opowiadający o operacji „Overlord”, w rzeczywistości będzie czwartą produkcją franczyzy „Cloverfield!”

Dzięki tweetowi Jeffa Sneidera film uchodzący dotąd za klasyczny dramat wojenny stał się powodem ożywionej dyskusji. Czy „Overlord”, bo tak nazywa się nowa produkcja Juliusa Avery'ego, wejdzie w skład Cloververse’u? Jej synopsis, streszczający fabułę filmu, wskazuje na to, że z pewnością nie będzie to tradycyjna historia wkroczenia aliantów do Europy, rodem ze szkolnych podręczników.

W przeddzień D-Day amerykańscy spadochroniarze zostają zrzuceni za linie wroga, by przeprowadzić tam misję decydującą o sukcesie inwazji. Szybko zdają sobie sprawę, że w okupowanej przez nazistów wiosce rozgrywa się coś dziwniejszego, niż zwykła operacja wojskowa. Będą musieli zmierzyć się z siłami nadprzyrodzonymi, będącymi częścią nazistowskiego eksperymentu.

– brzmi wstępny opis filmu.

Cechą charakterystyczną dla serii „Cloverfield” jest fakt, że tytuły nowych filmów na etapie ich postprodukcji nigdy nie zdradzają przynależności do reszty franczyzy. Trzecia odsłona cyklu, która już wkrótce zadebiutuje na ekranach kin, wciąż nie posiada oryginalnej nazwy. Początkowo znana była jako „God Particle” (Boska cząstka), a jej pobieżny zarys fabuły wskazuje, iż będzie to klaustrofobiczne kino science fiction. Podobnie było z „Cloverfield Lane 10”, które przez długi czas funkcjonowało pod nazwą „The Cellar” (Piwnica). Ponadto za projekt odpowiadał mało znany reżyser – Dan Trachtenberg. Dopiero zwiastuny produkcji zdradziły jego związek z serią.

Wiadomo już, że w filmie ujrzymy Jovana Adepo i Wyatta Russella. Za scenariusz „Overlorda” odpowiada Billy Ray i Mark L. Smith. Na krześle reżysera zasiądzie Julius Avery. Ważnym tropem w połączeniu „Overlorda” z serią „Cloverfield” jest dwójka producentów odpowiedzialna za powstanie „Cloverfield Lane 10” – J.J. Abrams oraz Lindsey Weber.

Pierwsza część cyklu, „Projekt: Monster”, to świetne monster movie nakręcone w konwencji found footage. Zeszłoroczne „Cloverfield Lane 10” stanowiło doskonały thriller psychologiczny, osadzony w klaustrofobicznej przestrzeni, korespondujący z gatunkiem s-f.

Źródło: fdb.pl/movieweb.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Filmy

Cloverfield Lane 10

Mroczny, pełen tajemnic thriller. Po dramatycznym wypadku samochodowym, młoda kobieta odzyskuje przytomność w podziemnym schronie. Od mężczyzny, który się nią opiekuje, dowiaduje się, że nie tylko ocalił jej życie. Śmiercionośny atak chemiczny skaził...

Projekt: Monster

W przeddzień wyjazdu do Japonii, Rob (Michael Stahl-David) widzi w zorganizowanym dla niego przez przyjaciół przyjęciu pożegnalnym, możliwość wyznania uczuć i ostatecznego uporządkowania spraw. Jego plan przybiera jednak niespodziewany obrót w chwili...