Filmy

Wczoraj, 27 stycznia, miała miejsce polska premiera filmu „Kłamstwo”, opartego na książce „Denial: Holocaust History on Trial”. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w sądzie i dotyczy słynnego procesu, który rzeczywiście odbył się pod koniec ubiegłego wieku.

Film opowiada historię Deborah E. Lipstadt, amerykańskiej pisarki i profesor historii żydowskiego pochodzenia. Kobieta zarzuciła brytyjskiemu autorowi, Davidowi Irvingowi, że bezpodstawnie zaprzecza zjawisku Holocaustu w jednej ze swoich książek. Irving odpowiedział atakiem na atak i chcąc dowieść, że wykładowczyni się myli, wytoczył jej proces o zniesławienie. Lipstadt, która nagle stała się oskarżoną, musiała udowodnić, że w żaden sposób nie oczerniła Irvinga, bo jego publikacja rzeczywiście zakwestionowała istnienie Holocaustu, czyli czegoś, co w jej oczach było absolutnie niepodważalne.

Proces na linii Lipstadt-Irving był pilnie śledzony i szeroko komentowany przez opinię publiczną. Reżyser Mick Jackson nie tylko zainspirował się autentycznymi wydarzeniami, ale i wykorzystał w filmie prawdziwe przemowy pochodzące z sądowych transkrypcji. Ponadto sama Deborah Lipstadt była obecna na planie filmowym, zagrała nawet niewielki epizod. Na uwagę zasługuje też fakt, że Rachel Weisz, aktorka wcielająca się w główną rolę, sama ma żydowskie korzenie.

Zdjęcia kręcono w Atlancie, Londynie, a także w Polsce – na potrzeby filmu wykorzystano m.in. jedną z krakowskich restauracji przy Rynku Głównym. Obok Rachel Weisz na ekranie pojawiają się również: Timothy Spall, Tom Wilkinson, Andrew Scott oraz Alex Jennings.

Źródło: Cinema City

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.