Filmy Seriale

Popularny serwis zawierający informacje o filmach i serialach zawsze posiadał forum, na którym użytkownicy mogli dzielić się wrażeniami z produkcji i dyskutować na ich temat. Od 20 lutego nie ma już takiej możliwości.

Portal IMDb jest jedną z najpopularniejszych baz danych dotyczących produkcji filmowych i serialowych. Prócz podstawowych informacji o fabule, obsadzie czy twórcach, serwis oferował również forum, chętnie wykorzystywane przez użytkowników. Jak wiadomo, sekcje dyskusyjne to istotny element wielu stron internetowych, nie tylko określonych tematycznie. Internet opiera się właśnie na dyskusjach, na stałej interakcji i możliwości wypowiedzi. Mimo to przeznaczona do tego sekcja na IMDb nie będzie już funkcjonowała.

Według oficjalnego oświadczenia, forum przestało mieć charakter wyłącznie pozytywny. Najprawdopodobniej moderatorzy IMDb nie nadążali za usuwaniem komentarzy wykraczających poza ogólnie przyjęte zasady – coraz częściej pojawiały się hejty, wulgaryzmy, obraźliwe sformułowania pod adresem konkretnych użytkowników.

Zlikwidowanie sekcji dyskusyjnej spotkało się z bardzo podzielonymi opiniami. Wielu stałych odwiedzających IMDb uważa decyzję twórców za mylną, twierdząc, że forum może nie było pozbawione wypowiedzi naruszających regulamin, ale nie było większego powodu do jego zamknięcia. Pojawiają się też głosy, że reakcja na mowę nienawiści była konieczna i baza danych niewiele straci, blokując możliwość dyskusji.

Nie da się ukryć, że pozorna anonimowość w internecie stała się bezpiecznym wyjściem dla osób łamiących podstawowe prawa, którzy chętnie i bez poczucia odpowiedzialności za własne słowa zamieszczają publiczne komentarze pełne obelg czy nawet pogróżek. Jednocześnie fora na portalach podobnych do IMDb pozwalają na dzielenie się opiniami, co często jest bardzo ważnym elementem strony, budującym stałą grupę użytkowników. Być może alternatywnym rozwiązaniem byłaby zmiana w zasadach moderacji komentarzy, która nie pozwalałaby na publikowanie treści pełnych hejtu. Decyzja o usunięciu sekcji dyskusyjnej na IMDb była dość radykalna i jak na razie nie istnieje szansa, żeby została cofnięta.

Źródło: theverge.com

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.