Książki

Na początku marca na ekrany polskich kin trafi film o Marii Skłodowskiej-Curie. Tymczasem już 14 lutego premiera wyjątkowej powieści biograficznej o polskiej noblistce.

Akcja książki o prostym tytule „Maria Skłodowska-Curie” obejmuje przede wszystkim lata 1911-1913, chociaż nie zabraknie retrospekcji, z których poznamy wcześniejsze losy uczonej. Powieść ma charakter nie tylko historyczny, ale także obyczajowy, ponieważ autorka skupiła się na rodzinnym domu Skłodowskiej i jej relacjach z takimi osobistościami jak Albert Einstein czy Paul Langevin. Książka to przede wszystkim ukazanie sylwetki noblistki „na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami”.

Autorką „Marii Skłodowskiej-Curie” jest Magdalena Niedźwiedzka, znana i ceniona przede wszystkim za powieść „Królewska heretyczka”, opartą na losach królowej Elżbiety I. Specjalnością Niedźwiedzkiej są właśnie książki biograficzne i historyczne. Na okładce biografii Skłodowskiej, która ukaże się już za kilka dni, możemy zobaczyć aktorkę Karolinę Gruszkę, odtwórczynię głównej roli w filmie o tym samym tytule.

Źródło: proszynski.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Aktualności

Oficjalny zwiastun filmu o Marii Skłodowskiej-Curie

Film nie koncentruje się wyłącznie na dorobku zawodowym Skłodowskiej-Curie, ale ukazuje ją także w roli żony i matki. Odkrywczyni polonu i radu nie tylko musiała zmagać się z życiem w obcym kraju, musiała również stawić czoła wymagającemu światu nauk...