Książki

Nieznana do tej pory powieść matki polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza, została odnaleziona przez kustosz Pracowni Informacji Naukowej Biblioteki Narodowej. 

Znawca Michalina Byra natrafiła na ślad powieści przez przypadek podczas wyszukiwania informacji na temat Stefanii Sienkiewicz, potrzebnych do pracy Barbary Wachowicz pt. „Matki wielkich Polaków”. 

Na początku natrafiła na wzmiankę w „Kurjerze Warszawskim” z 1865 roku, który informował, że „»Bazar« Ner 7, wyszedł z druku i zawiera: »Jedynaczka«, powieść przez S. Sienkiewicz [...]”. 

Powieść zatytułowana „Jedynaczka” została opublikowana w 10 odcinkach na łamach tygodnika „Bazar” w 1865 roku. Jest to opowieść o dziewczynce, wychowywanej i rozpieszczanej przez dziadków. 

Prawdopodobnie syn nie wiedział, że matka pisywała prozę, a jeśli nawet, to nie zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo rozwinięte jest jej pióro literackie.

Powieść w postaci elektronicznej jest już dostępna w księgozbiorze Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. W najbliższym czasie pojawi się również pierwsze wydanie papierowe.

Źródło: bn.org.pl

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.