Filmy

Nagrody Czeskiej Akademii Filmowej zostały rozdane w sobotę w Pradze. Spośród czterech nominowanych Polaków zwyciężyło dwoje z nich.

Statuetkę dla najlepszej aktorki zdobyła Michalina Olszańska, główna bohaterka filmu Ja, Olga Hepnarová. Jest to film biograficzny, opowiadający historię ostatniej kobiety, która w Czechosłowacji została skazana na karę śmierci. Spowodowała umyślny wypadek, wjeżdżając ciężarówką w grupę ludzi stojących na przystanku tramwajowym.

Olszańska za tę rolę została nagrodzona już wcześniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listopad” w Mińsku oraz na Art Film Fest w Koszycach.

Drugą nagrodę odebrał Michał Lorenc. Otrzymał on statuetkę za muzykę do filmu „Masaryk”. Jest to historia czechosłowackiego polityka, którego samobójcza śmierć pozostawiła wiele pytań. Produkcja ta zdominowała galę, bowiem otrzymała aż 12 Czeskich Lwów, w tym za najlepszy film.

Do Czeskich Lwów nominowani byli również: operator Adam Sikora, autor zdjęć do filmu „Ja, Olga Hepnarová” oraz Alina Janerek, odpowiedzialna za charakteryzację do „Ja, Olga Hepnarová”.

Źródło: Wyborcza

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.