Recenzja do: Co nas nie zabije (2015)
Ocena recenzenta:

Książki Recenzje

„Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza to kontynuacja bestsellerowej trylogii „Millenium” Stiega Larssona sprzedanej w wielu milionach egzemplarzy na całym świecie. W Polsce powieść została wydana w 2015 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Sama decyzja Davida Lagercrantza o napisaniu dalszego ciągu losów bohaterów „Millennium” wywołała niemałe oburzenie tak w Szwecji, jak i na całym świecie. Autor oskarżany był o chęć łatwego dorobienia się i wykorzystania do własnych celów ogromnej popularności sagi „Millennium”. Abstrahując od osobistych pobudek i wszelkich mniej lub bardziej prawdopodobnych domniemywań, powieść Lagercrantza należy ocenić obiektywnie jako odrębny twór, a nie tylko kontynuację czegokolwiek.

„Co nas nie zabije” to książką nowoczesna. Jej motywem przewodnim jest cyberprzestępczość na ogromną, globalną skalę. Przestępcami nie są tutaj drobni złodzieje czy wykolejeni psychopaci, a wielkie organizacje o równie dużych wpływach. Mowa tutaj o rosyjskiej mafii, amerykańskich służbach specjalnych, amerykańskiej instytucji federalnej, jaką jest NSA, oraz koncernach informatycznych. Innowacyjna przestępczość polega na wykradaniu tajnych danych, przechwytywaniu połączeń oraz stałej kontroli do najtajniejszych plików i danych rządowych. Motyw przewodni powieści spodoba się wszystkim fanom technologicznych nowinek. Jest podstawą fabuły książki. Odgrywa jednak także istotną rolę w życiu bohaterów, zwłaszcza dwójki najważniejszych z punktu widzenia całej sagi „Millennium”.

Mikael Blomkvist przechodzi właśnie kryzys zawodowy. Myśli nawet o rezygnacji z pracy w Millennium, które było przecież jego całym życiem. Przez nowocześniejszych dziennikarzy uważany jest za zbyt staroświeckiego. Niespodziewane spotkanie z asystentem jednego z największych naukowców na świecie, a poprzez to wmieszanie się w aferę na tak ogromną skalę, jest dla niego szansą na wyjście z kryzysu.

Lisbeth Salander to genialna hakerka, która ma za nic największych amerykańskich speców od zabezpieczeń komputerowych. Irytuje ich i doprowadza do rozpaczy swoimi niemal nieograniczonymi możliwościami. Dla niej ten wirtualny świat, w którym w większości odbywają się przestępcze procedery opisanej w powieści afery, nie ma żadnych tajemnic, a sama afera jest dla Lisbeth okazją do rozliczenia się z trudną przeszłością.

Fabuła „Co nas nie zabije” jest dość skomplikowana, ale autorowi udaje się wszystko bardzo jasno i rzetelnie wyjaśnić. Lagercrantz jest dziennikarzem śledczym, więc jego doświadczenie zawodowe na pewno bardzo mu w tym pomogło.

Słabiej wygląda natomiast samo przedstawienie postaci. Mikael jest postacią raczej nijaką, dość płaską, będącą raczej spoiwem pomiędzy wieloma elementami układankami aniżeli kimś faktycznie istotnym. O wiele ważniejszą postacią jest w powieści Lisbeth Salander, która tu przedstawiona jest jako odważna i bezkompromisowa wojowniczka.

David Lagercrantz napisał książkę bardzo po męsku, konkretnie. I chyba właśnie dzięki temu cała ta masa różnych, skomplikowanych wątków została przedstawiona tak jasno. Każdy z rozpoczętych wątków został zakończony i wyjaśniony w sposób wiarygodny.

Powieść podzielona jest na rozdziały, a te na mniejsze części, co ułatwia i przyspiesza czytanie.

Jeśli ktoś nie miał wcześniej kontaktu z trylogią Millennium autorstwa Stiega Larssona, to wysoce prawdopodobne, że „Co nas nie zabije” zachęci go do sięgnięcia po całą sagę. W tym kontekście zwłaszcza wysuwa się na pierwszy plan Lisbeth, która u Lagercrantza jest postacią co najmniej intrygującą, o której chciałoby się czytać więcej i więcej.

Plusy:
– rzeczowy, prosty język,
– dokładne wyjaśnienie wszystkich intryg i afer,
– ogrom konkretnych informacji ze świata nowoczesnych technologii.

Minusy:
– dość płaskie przedstawienie większości postaci.


Ewelina Bogusz


 

Tytuł

Co nas nie zabije

Tytuł oryginału

Det som inte dödar oss

Autor

David Lagercrantz

Wydawca

Czarna Owca

Tłumaczenie

Irena i Maciej Muszalscy

Miejsce wydania

Warszawa

Data wydania

2015

Liczba stron

498

 

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.