Recenzja do: Zaginiony (2016)
Ocena recenzenta:

Książki Recenzje

C. L. Taylor jest uznawana za brytyjską królową thrillera psychologicznego. W swoich powieściach skupia się na ciemnej stronie ludzkiej natury. Jej najnowszy thriller „Zaginiony” miał premierę w 2016 roku.

Wilkinsonowie to z pozoru zwyczajna brytyjska rodzina. Rodzice – Claire i Mark – mieszkają wraz z dwoma synami oraz dziewczyną starszego z nich, Kirą. Początkiem dramatu rodziny jest zaginięcie młodszego z synów – piętnastoletniego Billy’ego.

 

Pół roku po zaginięciu chłopca rodzina decyduje się na apel w telewizji. Kończy się on jednak zupełną klapą. Nie dość, że nie przynosi żadnych wskazówek dotyczących miejsca pobytu Billy’ego, to jeszcze rzuca podejrzenia na niektórych członków rodziny.

 

Claire, matka chłopca, bardzo mocno przeżywa całą sytuację. Jej więź z dzieckiem jest niesłychanie silna. Wciąż ma pewność, że syn żyje. Zaczynają się jej kłopoty ze zdrowiem. Miewa luki w pamięci, które okazują się amnezją dysocjacyjną.

 

Co bardzo naturalne w tak stresujących przeżyciach, cała rodzina przechodzi kryzys. Cierpi przecież nie tylko matka, ale również ojciec dziecka i jego starszy brat. Z biegiem czasu pojawia się jednak coraz więcej zagadek i tajemnic. Brak natomiast jakichkolwiek wskazówek, jakichś podpowiedzi czy choćby najmniejszych wzmianek o Billym. Ślad po nim zupełnie zaginął. Czy nastolatek żyje?

 

Narratorem powieści jest Claire, dlatego całą historię widzimy tylko z tej jednej perspektywy, czyli od strony matki. To jej emocje i przemyślenia są wzięte na pierwszy plan i to właśnie jej więź z dzieckiem wydaje się najważniejsza. Narracja jest bardzo dynamiczna, ale i chaotyczna, dzięki czemu jeszcze lepiej oddaje stan psychiczny cierpiącej matki.

 

Zaginiony” to powieść niesamowicie wciągająca. Rozdziały są bardzo krótkie, ale jest w nich skondensowane tyle emocji, że pożera się je wielkimi kęsami. To bez wątpienia książka do przeczytania na jeden dłuższy wieczór. Jeśli ktoś zatem poszukuje lekkiego czytadła w sam raz na drogę do pracy, to nie polecam, bo bardzo trudno będzie się oderwać.

 

Zaginięcie jednego z członków rodziny daje autorce możliwość przedstawienia całego spektrum uczuć i problemów dotyczących podstawowej jednostki społecznej, jaką właśnie jest rodzina. Mamy tutaj wiele tajemnic, które mogłyby być udziałem każdej rodziny – zarówno angielskiej, jak i polskiej. Mamy typowe problemy nastolatków. Jest i pornografia, i pedofilia, i szantaż, i wykorzystywanie seksualne, i romans. To problemy bardzo przykre, ale autentyczne. Takie historie dzieją się wokół nas i mogą się niestety zdarzyć nawet w naszej rodzinie.

 

Zakończenie historii natomiast jest bardzo dramatyczne. Przede wszystkim uświadamia wszystkim, że wbrew temu, co może nam się wydawać, czasem niewiele wiemy nawet o najbliższych osobach. Czy zatem powinniśmy im ufać?

 

Ponieważ historia jest opisana słowami matki, to właśnie u matek znajdzie ona największe zrozumienie. Można ją potraktować jak zeznanie jednej ze stron dramatu. Bardzo prawdopodobne, że opowieść, a zwłaszcza jej zakończenie, zostanie zupełnie inaczej odebrana przez kobiety młode i bezdzietne, które staną jakby po drugiej stronie barykady. Mogą się one zakończeniem nawet zbulwersować, mogą je uznać za niesprawiedliwe.

 

Autorka również jest matką, co pozwoliło jej na opisanie tak dużej gamy matczynych uczuć w jak najbardziej autentyczny sposób. Jednocześnie powieść wciąż jest maksymalnie wciągającym i trzymającym w napięciu thrillerem psychologicznym, w którym to gatunku pisarka się specjalizuje.

 

Ciekawostką może być rozmowa z autorką książki na ostatnich stronach, z której można się dowiedzieć wiele informacji o powstawaniu powieści.

 

Plusy:

bardzo wciągająca fabuła;

opisane całe spektrum uczuć;

historia jest wiarygodna;

doskonałe ukazanie matczynych emocji.

 

Minusy:

brak opisu uczuć pozostałych bohaterów;

dość jednostronne zakończenie.

 


 

Ewelina Bogusz

 

 

Tytuł

„Zaginiony”

Tytuł oryginału

„The Missing”

Autor

C.L. Taylor

Wydawca

Burda

Tłumaczenie

Urszula Gardner

Miejsce wydania

Warszawa

Rok wydania

2016

Liczba stron

443

 

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.